Nevem Kormos István; Mezőcsáton, egy borsod megyei kisvárosban születtem s gyermekéveimet is itt töltöttem. Lassan huszadik éve Jászberényben élek családommal. Jászberény városa Jász-Nagykun-Szolnok megyében, a Duna-Tisza köze északi részén, a Zagyva folyó partján fekszik. Mivel Budapestre járok dolgozni ( már több, mint húsz éve MÁV-alkalmazott vagyok ), kevés szabadidőmet igyekszem hasznosan tölteni. Hobbijaim között fontos szerepet töltenek be a következő tevékenységek: cérnakép-készítés és pirogravírozás. Cérnaképek készítésének a technikáját katonakoromban sajátítottam el. Nem lévén belőle tananyag vagy írásos dokumentum. Abban az időben még internet sem volt, az öreg baka tanítgatta a fiatal katonát a fortélyokra. A pirogravírozás, képek-szövegek fába égetése még fiatal ”szerelem”,most van kialakulóban. Mivel itt sem létezik tananyag, magam próbálom fejleszteni több kevesebb sikerrel.
JÁSZBERÉNY KÉPEKBEN
PIROGRAVÍROZÁS, FÁBA ÉGETETT KÉPEK
Képeket, szövegeket lehet fába égetni. Ezek a képek csak természetes fa alapanyagokra készülnek, mindenféle festék, színező felhasználása nélkül. Hatásában a régi lavírozott rajzokhoz hasonló, a lágy szépia barnától a mély föld barnáig terjedő tónusaival szokatlan hatású képek készíthetők vele. A lényege, hogy a rajzeszköz a megszokott ceruza, kréta helyett felhevített rézhuzal vagy acéldrót, pontosabban pákahegy, amivel papír helyett rétegelt lemezbe égetjük a motívumokat, illetve a rajz vonalait. De díszíthetünk vele fa ékszer-dobozokat illetve konyhai használati tárgyakat is. Kulcstartó, vágódeszka vagy akár fakanál. Egy kis színtelen lakkozással megőrizzük a fa természetes erezetét is. Ezt a technikát Magyar- országon tudtommal nem tanítják. Nincsenek sablonok; az alkotó fantáziájára, ügyességére van bízva egy-egy minta kialakítása. Aki szereti a természetes anyagokat, szebb ajándék el sem képzelhető.
CÉRNAKÉPEK
Lassan a feledés homályába merülő díszes képekre szeretném felhívni a figyelmet, mely egykoron nagy népszerűséget tudhatott magáénak. Tudománya illetve technikája az öreg bakáról a fiatal kopaszra szállt. Sajnos mostanában már egyre kevesebben készítenek ilyen képeket. A kialakítása nem annyira bonyolult, mint amilyennek első ránézésre látszik. A legfontosabb alapanyag itt is a fa, melybe valamilyen minta alapján szögeket kell verni. Egyenletes közönként és magasságban, erre fűzzük illetve feszítjük a cérnát a színek színárnyalatok harmonikus kombinációjával. Gyönyörű képeket ”varázsolhatunk”. Művészetünknek csak a képzelet szab határt.
GYUFAKOCKA
Előbb-utóbb őt is felvehetjük a kihalásra ítélt fajok listájára. Nem túl bonyolult elkészíteni, inkább türelem, mint tudás szükségeltetik hozzá. S természetesen 10-12 doboz gyufa. Lehetőleg régebbi típus. A mostaniak olyanok, mint a fizetésünk, egyre karcsúbb és kevesebb van belőle a pénztárcánkban ill. a dobozban. Érdekessége, hogy nem kell hozzá semmiféle ragasztó. A gyufaszálak egymásra hatása tartja egyben a térbeli kockát, meglehetősen stabilan. Különböző színű gyufafejekből nagyon látványos és dekoratív ajándék készíthető